Kolacija za slobodu medija

„Zbog hajke na novinarku Tamaru Skrozzu, smatram svojom moralnom odgovornošću da podnesem ostavku na funkciju ministra informisanja i telekomunikacija.” To bi, prema Koaliciji za slobodu medija, trebalo da stoji u pismu ministra informisanja i telekomunikacija Dejana Ristića Vladi Srbije, pošto „je ovakav vid medijske hajke nedopustiv” i spočitao je Skrozzi ono što ona nije izgovorila
Koalicija za slobodu medija, koja je juče objavila da zahteva da ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić podnese ostavku, danas je u prostorije Ministarstva donela tekst ostavke, koji je u njegovo ime napisala.

„Usled najnovije medijske hajke na novinarku FoNeta Tamaru Skrozzu smatram svojom moralnom odgovornošću da podnesem ostavku na funkciju ministra informisanja i telekomunikacija”, piše u „ostavci” koju je napisala Koalicija.

U njoj, u Ristićevo ime, piše da je „dolaskom na mesto ministra želeo da zajedno sačuvamo profesionalno novinarstvo i očuvamo informisanje u javnom interesu”.

„Nažalost, u ovih nešto manje od 100 dana mog ministrovanja, REM je doneo pravilnike koji nisu u skladu sa Zakonom o elektronskim medijima i Strategijom razvoja sistema javnog informisanja u RS (2020-2025), nastavljene su zloupotrebe u domenu projektnog sufinansiranja, novi Akcioni plan za pomenutu Strategiju i dalje nije usvojen, televizije sa nacionalnom dozvolom svakodnevno seju strah i šire govor mržnje koji je kažnjiv u Srbiji u većem broju zakona, tabloidi takođe, a broj ozbiljnih pretnji novinarima veći je nego što je ih je bilo u celoj prethodnoj godini i u velikoj meri je to posledica hajki koje se vode upravo u medijima koji se ne pridržavaju profesionalnih uzusa”, napisala je Koalicija za slobodu medija u predlogu teksta ostavke.

„Ostavku” je ministru uručila Tamara Filipović Stevanović, generalna sekretarka Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS), rekavši da su saopštenje Ministarstva i stav ministra povodom Tamare Skrozze sramni.

„Ovo je sad prevršilo svaku meru i mislim da bi moralni čin bio da da ostavku“, kazala je ona.

Dodala je da je Ristić kazao da je baš o toj temi želeo da razgovara na današnjem sastanku, na šta mu je ona objasnila u čemu je bio problem sa saopštenjem o Skrozzi. Ministru je zamerno i da u reakciji uopšte nije spomenuo neetičko ponašanje tabloida i nacionalnih televizija u ovom slučaju.

Ristić je odgovorio da ih je spomenuo, ali, kako ističe Filipović Stevanović, to se u saopštenju Ministarstva ne vidi.

„Nadam se da će ministar, ako je iole častan, podneti što pre ostavku nakon sramnog saopštenja kojim je doprineo daljoj kriminalizaciji i dehumanizaciji Tamare Skroze“, rekao je predsednik NUNS-a Željko Bodrožić, i istakao da je Ristić u saopštenju o Skrozzi drugim rečima rekao isto što i Dragan J. Vučević, glavni urednik Informera (koji je na TV Pink optužio novinarku da poziva na masovna ubistva političara i njihovo streljanje). On smatra da je reakcija ministra sramotna, i da bi on morao da se ponaša odgovorno, a ne da krši zakon.

„Ministar je na našem prvom sastanku obećao da će podnositi prijave protiv medija koji krše zakon i Kodeks novinara, a pre svega zakon. A svi znamo koliko je kršenja zakona bilo u poslednjih 100 dana u tim medijima“, rekao je Bodrožić i dodao:

„I sam je rekao kada smo se prvi put sreli da ne zna mnogo o medijima, a naročito ne o telekomunikacijama, a u ovih 100 dana je to i potvrdio. Sve je tako loše začinio sa tim saopštenjem, koje je najblaže rečeno sramno“.

Predstavnici Koalicije za slobodu medija odbili su da prisustvuju ranije dogovorenom sastanku sa ministrom, zakazanom zbog rada na podzakonskim aktima u vezi sa Zakonom o javnom informisanju i medijima. Od svih pozvanih pojavio se samo predstavnik Udruženja novinara Srbije Nino Brajović, tako da sastanak nije ni održan.

Iz Koalicije su rekli da će sačekati da vide da li će ministar podneti ostakvu, ali da sa njim ne žele da se sa njim sastaju. Dodali su i da će nastaviti svoje učešće u procesu predlaganja podzakonskih akata, zato što on nema veze sa samim ministrom Ristićem.